
The Story
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Red Velocore |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 8/10 |
| Condition Notes: | Good condition with some nicks and small scuffs to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Flex: | Stiff |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 41" |
| Shaft Weight: | 71g |
| Kickpoint: | Low |
| Launch: | Mid-High |
| Spin: | Mid |
| Installed Length: | 41.75 |
| Torque: | 3.1° |
| Trim: | Tipped 1.50" |
| Grip: | Golf Pride Tour Wrap |
| Grip Size: | Midsize |
| Adapter: | TaylorMade Driver/Fairway |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 504919 |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Red Velocore |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 8/10 |
| Condition Notes: | Good condition with some nicks and small scuffs to the paint & graphics. The adapter & grip are in great shape. |
| Flex: | Stiff |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 41" |
| Shaft Weight: | 71g |
| Kickpoint: | Low |
| Launch: | Mid-High |
| Spin: | Mid |
| Installed Length: | 41.75 |
| Torque: | 3.1° |
| Trim: | Tipped 1.50" |
| Grip: | Golf Pride Tour Wrap |
| Grip Size: | Midsize |
| Adapter: | TaylorMade Driver/Fairway |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 504919 |






















