
Original: $199.99
-65%$199.99
$70.00The Story
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Blue Velocore |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 7/10 |
| Condition Notes: | Average condition w/ some nicks and scuffs to the paint & graphics. The adapter & grip are in good shape. |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 42" |
| Shaft Weight: | 65g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 42.75 |
| Torque: | 3.1° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Tipped 1.25" |
| Grip: | Golf Pride Tour Wrap |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Callaway Fairway |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Stiff |
| SKU: | 502231 |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Brand: | Fujikura |
| Model: | Ventus Blue Velocore |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 7/10 |
| Condition Notes: | Average condition w/ some nicks and scuffs to the paint & graphics. The adapter & grip are in good shape. |
| Shaft Grouping: | Fairway Wood Shaft |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Length: | 42" |
| Shaft Weight: | 65g |
| Kickpoint: | Mid |
| Launch: | Mid |
| Spin: | Low |
| Installed Length: | 42.75 |
| Torque: | 3.1° |
| Tip Diameter: | .335" |
| Trim: | Tipped 1.25" |
| Grip: | Golf Pride Tour Wrap |
| Grip Size: | Standard |
| Adapter: | Callaway Fairway |
| Grade: | Store Line |
| Flex: | Stiff |
| SKU: | 502231 |
























